Facilitățile devamarii autoturismului pentru persoanele cu dizabilități ale aparatului locomotor

3 august 2020 604

Buna ziua. Doresc să știu procedura devamarii unei mașini din străinătate pentru copilul meu cu grad de dizabilitate locomotor sever. Ce documente sunt necesare?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
În conformitate cu Hotărârea Guvernului 474/2016 aceasta este procedura
Pentru a beneficia de facilităţile fiscale şi vamale, beneficiarul sau reprezentantul său prezintă la organul vamal:

a) paşaportul tehnic în original şi copia de pe acesta;

b) actul de donaţie în original şi copia de pe acesta;

c) documentele de constituire ale beneficiarului în original... mai detaliat şi copia de pe acestea – în cazul în care beneficiarul este persoană juridică, şi actul de identitate în original şi copia de pe acesta – în cazul în care beneficiarul este persoană fizică;

d) invoice sau alt document comercial – în cazul în care donatorul este persoană juridică;

e) declaraţia pe propria răspundere, conform anexei nr.1 la prezentul Regulament;

f) procura în original şi copia de pe actul de identitate al reprezentatului – în cazul în care tranzacţia se efectuează prin intermediul reprezentantului.

12. Actul de donaţie trebuie să prevadă destinaţia finală a mijlocului de transport şi informaţii despre beneficiarul acestuia.

13. În cazul neprezentării documentelor specificate la pct.11 din prezentul Regulament, la momentul depunerii declaraţiei vamale de import al mijlocului de transport, beneficiarul sau reprezentantul său achită drepturile de import în modul stabilit de legislaţia în vigoare, iar restituirea ulterioară a sumelor de drepturi de import încasate de către organul vamal nu se efectuează.

Pentru a beneficia de facilităţile fiscale şi vamale, beneficiarul sau reprezentantul său prezintă la organul vamal:

a) paşaportul tehnic în original şi copia de pe acesta;

b) actul de donaţie în original şi copia de pe acesta;

c) documentele de constituire ale beneficiarului în original şi copia de pe acestea – în cazul în care beneficiarul este persoană juridică, şi actul de identitate în original şi copia de pe acesta – în cazul în care beneficiarul este persoană fizică;

d) invoice sau alt document comercial – în cazul în care donatorul este persoană juridică;

e) declaraţia pe propria răspundere, conform anexei nr.1 la prezentul Regulament;

f) procura în original şi copia de pe actul de identitate al reprezentatului – în cazul în care tranzacţia se efectuează prin intermediul reprezentantului.

12. Actul de donaţie trebuie să prevadă destinaţia finală a mijlocului de transport şi informaţii despre beneficiarul acestuia.

13. În cazul neprezentării documentelor specificate la pct.11 din prezentul Regulament, la momentul depunerii declaraţiei vamale de import al mijlocului de transport, beneficiarul sau reprezentantul său achită drepturile de import în modul stabilit de legislaţia în vigoare, iar restituirea ulterioară a sumelor de drepturi de import încasate de către organul vamal nu se efectuează.
Pentru a beneficia de facilităţile fiscale şi vamale, beneficiarul sau reprezentantul său prezintă la organul vamal:

a) paşaportul tehnic în original şi copia de pe acesta;

b) actul de donaţie în original şi copia de pe acesta;

c) documentele de constituire ale beneficiarului în original şi copia de pe acestea – în cazul în care beneficiarul este persoană juridică, şi actul de identitate în original şi copia de pe acesta – în cazul în care beneficiarul este persoană fizică;

d) invoice sau alt document comercial – în cazul în care donatorul este persoană juridică;

e) declaraţia pe propria răspundere, conform anexei nr.1 la prezentul Regulament;

f) procura în original şi copia de pe actul de identitate al reprezentatului – în cazul în care tranzacţia se efectuează prin intermediul reprezentantului.

12. Actul de donaţie trebuie să prevadă destinaţia finală a mijlocului de transport şi informaţii despre beneficiarul acestuia.

13. În cazul neprezentării documentelor specificate la pct.11 din prezentul Regulament, la momentul depunerii declaraţiei vamale de import al mijlocului de transport, beneficiarul sau reprezentantul său achită drepturile de import în modul stabilit de legislaţia în vigoare, iar restituirea ulterioară a sumelor de drepturi de import încasate de către organul vamal nu se efectuează.

4 august 2020