FACTURA FISCALA NEACHITATA

4 martie 2019 49

Buna ziua. Am nevoie de ajutor. Cumparatorul (SRL) nu achitat factura fiscala din 29.11.2017, cererile pentru achitarea facturii le ignora. Mentionez nu a fost facut contract de vanzare-cumparare. Intrebare: in baza facturii este posibil de a-l da in judecata, fara contract ? Somatia ajuta? Daca da, care sunt pasii care trebuie de urmat? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru început inaintați o pretenție cu atabilirea unui termen limită, expediate prin scrisoare cu aviz de recepție.
Daca nu sunt îndeplinite cerințele, înaintați o acțiune în instanță pentru incasarea sumei. Totodată puteți anexa și un calcul de dobîndă pentru perioada neachitată.

5 martie 2019