Factura pe apă

16 iulie 2018 104

Buna ziua. Nu am achitat factura pentru consumul de apă - 3 ani. Pe ce perioadă pot fi atacat în judecată?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Radu,
Termenul general de prescripție în acest caz este de 3 ani, însă este foarte imporant ca Dvs să ridicați excepția de terdivitate de îndată ce recepționați acțiunea.
Astfel, este necesar ca în termenul stabilit de către instanța de judecată să depuneți o cerere prin care să ridicați excepția de... mai detaliat tardivitate.
Totodată, trebuie să conștientizați faptul că pentru ultimii 3 ani creditorul va putea să încaseze forțat datoria, dobânda de întârziere și penalitatea, dacă este prevăzută.

16 iulie 2018