Factura pentru agentul termic

4 iunie 2023 23

Buna! Primesc facturi pentru agentul termic de multi ani si le achit, chiar daca suntem cu incalzire autonoma de 22 de ani. Locuim la bloc, ultimul etaj si nu avem nici o teava care sa treaca prin apartamentul nostru. Anul acesta, cu scumpirile recente, factura a fost foarte mare. De ce ar trebui noi in acest caz sa achitam factura mentionata? Va rog sa ne ajutati sa facem lumina in acest caz. Va multumesc mult de tot.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

dacă nu aveți nici o țeavă, atunci întocmiți acte de constatare cu gestionarul fondului locativ și solicitați să nu vă mai întocmească facturi......cel puțin, depuneți niște petiții să vă explice pentru ce vă impune sumele respective în facturi și calculul respectiv..........căutați reglementări în această hotărâre de guvern...........https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=132681&lang=ro#

Nu se permite deconectarea... mai detaliat parţială a apartamentului (încăperilor locuibile în cămine) de la sistemul centralizat de încălzire a blocului locativ. Deconectarea integrală se va efectua cu condiţia că în apartament (încăperea locuibilă în cămin) va fi instalată o altă sursă de încălzire pentru întreţinerea temperaturii constante în încăpere la un nivel de cel puţin + 18 °C. Deconectarea integrală se va efectua cu respectarea prevederilor anexei nr. 7 la prezentul Regulament.

7 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

...vedeți că s-au declarat neconstituționale niște prevederi din această anexă 7 găsiți hotărârea curții constituționale și studiați-o

7 iunie 2023