Facturile și moștenirea

17 aprilie 2024 2

Bună ziua. A decedat unul din părinții mei. Acesta avea datorii la gaze naturale, iar furnizorul m-a informat că e in lista de deconectarea a serviciului. Al doilea moștenitor (din altă căsnicie) e minor, iar părintele acestuia nu dorește să comunice. În caz că plătesc factura acum, îmi vor rambursa 50% din suma pe care am plătit-o, în cadrul procedurii de moștenire? Trebuie s-o platesc fizic la bancă sau e posibil și prin online banking? În online banking nu toate bancile eliberează bonuri.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Veronica, tot depinde cum dorește creditorul să fie plătită suma datornică.DVS sunteți în drept să faceți legătură cu creditorul ( a gazului ) să vă prezentați cine sunteți, ce treabă aveți la datorie și să-i prezentați informaței despre datorie. Tot creditorul trebuie să vă comunice, referitor la... mai detaliat celea 50%, dar pot să vă spun așa îndemnizații nu sunt prevăzute. Concomitent în privința plăților să duceți tratative.

18 aprilie 2024
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Moștenitorii sunt responsabili și de pasivul succesoral, adică datoria care o indicați. Ulterior aveți posibilitate să înaintați o acțiune în regres față de al doilea moștenitor, aceasta nu se efectuează în procedura moștenirii propriu zise. Referitor la modalitatea de achitare, oricare este binevenită, dar să aveți dovada achitării.

18 aprilie 2024