Falsificarea semnăturii

26 februarie 2018 227

Bună! Am o întâmplare mai deocheată: cum se demonstrează falsificarea semnăturii și care sunt consecințele în caz că se demonstrează? Cât de mult contează semnătura în buletin? Întreb deoarece mi-a fost falsificată semnătura pe un contract de vânzare-cumpărare a unui lot de pământ - cu semnătura din buletin.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În cazul în care bănuiți că vi s-a falsificat semnătura vă puteți adresa cu o plângere la Poliție sau Procuratură.
Astfel, organul de urmărire penală va dispune efectuarea unei expertize grafoscopice și vă va acorda și dvs posibilitatea de a acorda întrebările respective.
Semnătura nu se compară cu cea din buletinul de... mai detaliat identitate, ci se iau mostre de semnătură de la persoana a cărei semnătură a fost falsificată precum și de la persoana care este suspectată de fals.
În cazul în care deja aveți vreun proces judiciar și până la moment nu s-a făcut solicitați numirea unei expertize grafoscopice și puneți întrebările respective expertului judiciar.

26 februarie 2018