Familia sotului dupa divort

31 iulie 2019 46

Noi am divortat de 7 ani, eu am ramas sa port familia sotului dupa divort. Acum am nascut un copil cu alt barbat. Noi nu suntem casatoriti si eu vreau ca fata sa fie dupa familia mea. Pot eu sa dau fetei familia pe care o port acum (familia primului sot dupa divort) ori nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Potrivit art. 55 din Codul Familiei, Copilul dobîndeşte numele de familie al părinţilor săi. Dacă părinţii poartă nume de familie diferite, copilul va lua numele de familie al tatălui sau al mamei, în baza acordului comun al acestora.În caz de litigiu între părinţi privind numele de familie şi/sau prenumele... mai detaliat copilului, decide autoritatea tutelară locală.

Totodată, potrivit art. 24 din Legea privind actele de stare civilă, (4) În cazul naşterii copilului din părinţi necăsătoriţi între ei, dacă lipseşte cererea comună a părinţilor sau hotărîrea instanţei judecătoreşti privind stabilirea paternităţii, numele de familie al tatălui se înscrie după numele de familie al mamei, iar prenumele tatălui - la indicaţia mamei sau a persoanei care face declaraţia de naştere.

1 august 2019