Fatada blocului

4 august 2017 186

In cadrul unui ACC, la decizia majoritatii locatarilor, cat de legal este de a nu permite instalarea uscatoarelor de rufe la balcoanele din exteriorul apartamentului, fie ca ele au iesire in curtea blocului sau spre strada? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Este legal, deoarece Legea cu privire la condominiu prevede dreptul ACC-ului de a gestiona, exploata blocul locativ. Iar în cazul dvs se pune accentul pe faptul că odată cu instalarea acestor uscătoare de rufe, stricați imaginea exterioară a blocului locativ !

5 august 2017