Feciorul este invinuit pe art. 171 alin. 3 lit. b)

20 august 2018 81

Buna ziua. Feciorul este invinuit pe art. 171 alin. 3 lit. b). Invinuirea se bazeaza numai pe testul psihologic, alte dovezi nu-s. La cererea avocatului nostru ca si copilul nostru sa treaca testul psihologic, procurorul ne-a refuzat. Apoi, avocatul a cerut ca partea vatamata sa fie interogata in prezenta avocatilor si a psihologului, dar tot ne-au refuzat. Nu avem nicio sansa de a ne aapara feciorul. Ne gandim ca toti sunt cumparati, deoarece partea vatamata spunea prin sat ca nu se va opri pana nu-l va baga la inchisoare pe feciorul nostru. Va rog sa-mi dați un sfat la cine sa ma adresez ca sa ma ajute.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua! Cînd vorbim despre violul săvîrșit asupra unei persoane minore în vîrstă de pînă la 14 ani, care se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani sau cu detenţiune pe viaţă, violul este calificat astfel dacă făptuitorul cunoştea cu bună ştiinţă
faptul că săvârşeşte un... mai detaliat raport sexual forţat cu o persoană în vârstă de la 14 până la 18 ani.
- Trebuie să fie dovedit lucrul dat, știa că fata este minoră sau nu.
În afara de testul psihologic în mod obligatoriu trabuia să fie efectuată expertiza medico-legală, care va consta existența sau lipsa spermei, sângelui sau altor secreții biologice. Trebuie să fie pusă la îndoială sau constatată concret fapta - a avut loc viol sau nu și în ce circumstanțe? De ce asupra unei persoane minore? Feciorul știa cine ea este? Vîrsta ei? Raportul sexual a fost cu acordul ambelor părț sau nu? iA aplicat constrângere fizică, a atacat, etc.?
Dumneavoastră trebuie să alegeți un avocat bun și să încheiați cu el contractul de asistență juridică și să contestați acțiunile procesuale în cadrul cauzei penale la procurorul ierarhic superior.

21 august 2018