Feciorul meu divortat de mult timp a decedat si fosta nora pretinde ca e mostenitoare

25 august 2019 154

Bună ziua. Cu mare durere va scriu ca feciorul meu a decedat vara aceasta peste hotare. A fost divortat cu 9 ani în urmă și are 2 copii minori. Un an în urmă a reușit sa-si cumpere o casa mare în suburbie nefiind recăsătorit. Vreau să știu: fosta noră are dreptul sa trăiască cu copii și cu concubinul ei în casa băiatului meu, unde n-a investit nici un leu? Am eu dreptul la ceva din acea casă, fiind bătrână și bolnavă? Fosta noră mi-a luat cheile și toate actele pe casa feciorului si cu hohote de râs mi-a spus ca-i mostenitoare si poate trai acolo chiar dacă tocmai în septembrie se împlinesc 3 luni de la deces. Ajutati-ma cu un raspuns ca nu mai am putere sa lupt cu ea, am pierdut feciorul si acum si in casa ceea nu voi fi primita niciodata.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Din câte înțeleg fiul Dvs a avut 2 copii cu aceasta Doamnă.
Astfel, moștenitori ai fiului Dvs sunt cei doi copii ai acestuia.
Fiind minori aceștia sunt îngrijiți de către mama lor care, are dreptul să locuiască cu ei, inclusiv cu noul ei soț.

Termenul de 3 luni este prevazut pentru... mai detaliat renunțarea la moștenire.
De remarcat că, mama copiilor nu poate acționa în detrimentul intereselor copiilor care îl moștenesc pe tatăl lor.

26 august 2019