Fidejusiune

14 octombrie 2020 191

O cunostinta de-a mea a luat un credit la banca in marime de 250 mii lei. Eu, impreuna cu alte doua persoana, am fost acolo si ne-am semnat pentru ca sa ii ofere banca acel credit, adica am fost un fel de martori, sau fidejusori, nu stiu exact cum se numeste asta. Problema este ca persoana care a luat creditul nu il poate stinge. Eu am dorit sa iau alt credit de la alta banca, pe numele meu. Dar acolo mi-au spus ca nu mi-l pot oferi fiindca am semnat pentru persoana mentionata care nu si-a onorat obligatiile. Este vreo cale ca sa scap de obligatiile pe care mi le-am asumat semnand pentru acel credit, pe care acea persoana nu l-a rambursat? Scopul meu este sa iau un credit pe numele meu fara probleme.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Din păcate fară șanse sa scapați de aceste obligații daca sunteți fidejusor, obligația este un co tract care are condiții exprese de incetare.
Concretizați la bancă, or martori la banca nu se iau, in cazul fidejusiunii, ar trebui sa aveti la mina un contract, este?
Incercați altă bancă.

14 octombrie 2020