Fidejusiune

13 septembrie 2023 3

Bună ziua. În 2016 am fost fidejusor pentru un credit. Peste jumătate de an după semnarea acordului de fidejusiune, am primit o scrisoare privind existența datoriei, dar de atunci nu am mai primit nimic. Cu toate acestea, nu sunt sigur că debitorul a achitat creditul în cauză. Aș vrea să cunosc dacă există riscul că va apărea în viitor o datorie în legătură cu acel credit. Vă mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Alșexandru, de dorit ca DVS să vă deplasați la compania de creditarem unde figurați în calitate de fidejusor și să verificați, la ce stadie se găsește creditul, debitorul principal s-a achitat pe deplin pentru a evita alte consecințe.

13 septembrie 2023