Fidejusor/debitor

20 mai 2022 72

Bună ziua. Sunt fidejusor pentru o persoană care nu a rambursat creditul. Mi-a venit o scrisoare cu titlu executor că sunt debitor. Ce înseamnă asta?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună,

Astea înseamnă că atât dvs cât și persoana care a luat creditul sunteți obligați să întoarceți suma de bani, executorul având dreptul să încaseze banii inclusiv de la dvs în cazul în care debitorul principal nu achita sau nu are careva bunuri asupra dvs.

23 mai 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Irina.

Calitatea de fidejusor înseamnă că ați încheiat contract de fidejusiune prin care vă obligați să achitați pe deplin toată datoria în locul persoanei dacă aceasta nu poate achita creditul. În privința Dvs. pot fi dispuse toate măsurile ca și împotriva creditorului - sechestrul asupra tuturor bunurilor Dvs., blocarea... mai detaliat tuturor conturilor bancare etc.

23 mai 2022