Fidejusor fără să știe

12 februarie 2020 93

Bună ziua. O personă la care a locuit în chirie nepotul meu a luat credit și l-a indicat pe nepotul meu drept fidijusor fără știrea acestuia (în 2017). Acum au început să vină avize de la companii de colectare a datoriilor. Până acum, nepotul meu nici nu a știut că există un astfel de contract și nu a semnat vreun act undeva. Nepotul meu e stabilit peste hotare. Personajul care a luat creditul nu mai locuiește unde locuia, imobilul a fost vândut, deci cel mai probabil e greu de găsit. Întrebarea mea este: cum putem rezolva această situație neplăcută?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Ala,

Contractul de fidejusiune trebuie să fie semnat obligatoriu de către fidejusor, altfel, el poate fi declarat nul.

Ca soluție, poate fi solicitată nulitatea contractului de fidejusiune prin instanța de judecată.

Pentru o consultație mai detalită vă sunt la dispoziție.

12 februarie 2020