Fidejusor fara stirea mea

17 octombrie 2019 196

Cineva a luat credit si m-au indicat pe mine ca fidejusor fara stirea mea. Acum a venit scrisoare de la judecata ca sa intorc 45.000 lei si au pus sechestru pe imobil. In acel timp, eu nici nu eram in tara si nu am depus nicio iscalitura. Cineva a facut-o in locul meu. Ce sa fac? De la ce sa incep?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Maia, din informația redată, vă comunic că, asemenea contract de fidejusiune este lovit de nulitate, (or, nu a fost exprimat consimțământul) înaintați o acțiune reconvențională la acțiunea înaintată de creditor, puteți solicita efectuarea unei expertize, sesizați serviciu vamal/poliția de frontieră pentru a obține probe că nu ați fost... mai detaliat la data respectivă în țară, respectiv nu v-ați exprimat consimțământul.

18 octombrie 2019