Fidejusor la credit

10 iunie 2024 3

Bună ziua. Sunt fidejusor la un credit și debitorul nu achită ratele deja de două luni. Am fost sunata de creditor care m-a anunțat că mă va da în judecată dacă nu sting datoria. Eu nu am posibilitatea să achit. Ce pot să fac în această situație? Care sunt consecințele dacă nu achit?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Alina, dvs in calitate de fidejusor raspundeti solidar cu debitorul in fata creditorului pentru sumele datorate. In acest caz pretentiile creditorului sunt intemeiate, acesta are dreptul de a va actiona in judecata si urmari incasarea datoriei si de la dvs.

Totusi, sumele pe care le achitati creditorului, ulterior le... mai detaliat puteti urmari prin actiune in regres fata de debitor. Mult succes Alina !
Pentru intrebari suplimentare ma puteti contacta pe Watsapp +37360508487

11 iunie 2024
  • Jurisconsult

Buna Alina, ați nimerit într-o situație, unde o să duceți răspunderea și pentru creditorul principal, eu nu esclud, că între creditorul și executorul principal sânt înțelegeri meschine, pentru a fi încălțat fudejusorul. Eu vă propun să vă clarificați cu creditorul, care a râdicat toată suma și v-a lăsat... mai detaliat pe DVS să răspundeți, eu sunt ferm convins. Pentru o claritate, DVS sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o claritate.

11 iunie 2024