Fidejusor la un credit neachitat

19 decembrie 2019 95

Eu sunt fidejusor la un credit. Debitorul a fost dat in judecata si au dorit sa-i aresteze casa, dar ceasta nu-i apartime oficial. Eu am un lot de pamant si cand am semnat contractul de fidejusiune, mi-au spus ca lotul nu este in gaj. Ma pot pomeni acum fara terenul meu? Ce pot sa fac?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În cazul în care debitorul va refuză plata restanțelor și executorul nu va găsi careva bunuri la acestea v-a aplica măsurile de asigurare față de dvs inclusiv față de bunurile dvs ce vă aparțin cu drept proprietate.

19 decembrie 2019
  • Jurisconsult

Bună ziua Diana,

Dvs răspundeți solidar cu debitorul pentru datorie.

Astfel, este posibil ca lotul de teren să fie sechestrat și vîndut pentru a acoperi datoria.

Pentru mai multe detalii vă sunt la dispoziție.

20 decembrie 2019