Fidejusor pentru o persoana care a plecatr din tara fara sa achite creditul

13 decembrie 2019 74

Buna ziua. Am semnat ca fidejusor pentru un credit la banca cu un fost prieten, dar el a plecat si nu mi-a spus, iar acum eu trebuie sa-i plătesc creditul. Este vreo modalitate de a desface contractul fara sa platesc banii luati de el?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Ion,

În mod normal Dvs. ca fidejusor trebuie să achitați, nu este o careva modalitate de a scăpa de contractul de fidejusiune.

Însă după ce achitați datoria, Dvs o să aveți drept de regres față de debitor și să îi solicitați restituirea somelor plătite.

Pentru mai multe detalii vă sunt la... mai detaliat dispoziție.

14 decembrie 2019