Figurez in calitate de fidejusor si debitorul nu achita ratele

18 iulie 2023 3

Buna ziua. Figurez in calitate de fidejusor la un contract de leasing. Cand am semnat acel contract, nu aveam serviciu, nu aveam niciun venit, dar creditorul m-a acceptat. Acum persoana, pe a carui nume e contractul de leasing, nu-l achita. Puteti, va rog, sa ma ajutati? Cum sa ies din aceasta situatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Pentru a ieşi din această situaţie, convingeţi debitorul să-şi onoreze obligaţiile contractuale de plată sau să rezilieze contractul cu achitarea penalităţilor de rigoare.
În caz contrar, dumneavoastră veţi fi urmărit solidar cu debitorul pentru neexecutarea obligaţiilor care-i revin acestuia.

18 iulie 2023