Fiica își ține tatăl în vârstă în condiții mizere de trai

15 decembrie 2018 77

Fiica își ține tatăl în vârstă de 78 de ani în frig și condiții mizere de trai. Cum poate fi pedepsită? Unde sa apelez?

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Bună ziua Ludmila,

Conform Codului Familiei copiii majori apţi de muncă sînt obligaţi să-şi întreţină şi să-şi îngrijească părinţii inapţi de muncă care necesită sprijin material.

Dacă nu există un contract privind întreţinerea părinţilor inapţi de muncă care necesită sprijin material, problema achitării pensiei de întreţinere de către copiii majori se soluţionează... mai detaliat pe cale judecătorească.

16 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
apelati la autoritatea publica locala, la asistentul social.

16 decembrie 2018
  • Jurisconsult

Domnii avocați, DVS corect orientați cetățanul ce să facă, dar nu uitați bătrînul se află în condiții inumane.A fi mai bine să depună o plîngere la poliție, inspectorul de sector se v-a prezenta, a constata așa ceva și el a reacționa la serviciile sociale, dacă e un polițist corect și... mai detaliat bravo.

18 decembrie 2018