Fiicele mele au fost data in judecata impreuna cu mine pentru datorii la incalzire, desi nu au beneficiat de acest serviciu

7 aprilie 2020 131

Buna ziua! La privatizarea apartamentului am participat eu (mama) si 2 fiice, care in prezent nu locuiesc cu mine (de mult timp), sunt casatorite, au copii mici si nu lucreaza. Eu sunt pensionara, primesc pensie 933 lei, plus 100 ajutor social si 70 lei pentru transport. Acum furnizorul ne-a dat in judecata pe toate 3 pentru datorii la incalzire la apartamentul unde suntem coproprietare. De ce fiicele mele au fost chemate in judecata, daca nu s-au folosit de aceste servicii? Eu ca pensionara trebuie sa fiu scutita de 20 % la achitarea incalzirii? Imi refuza aceasta scutire pentru ca sunt proprietara unui SRL (a fost si sotul coproprietar, dar el a decedat demult). De 30 de ani arendez 20 m2 unde e instalata o ghereta, toti anii acestia in ghereta am vandut produse alimentare, dar de 3 ani firma nu mai vinde nimic din motiv ca sunt bolnava. Locul unde e amplasata ghereta il arendez, dar firma n-are niciun venit.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Maria,

Fiicele Dvs au fost date în judecată împreună cu Dvs deoarece sunteți coproprietari. Astfel, toți coproprietarii răspund pentru datoriile față de bunul aflat în coproprietate.

7 aprilie 2020