Filmare/Fotografiere în locurile publice

24 martie 2019 66

Bună ziua. Recent am fost la un magazin. Mă filmam pe mine şi amicul meu, parțial în obiectivul camerei au intrat produsele magazinului. După care "consultanta, casiera" mi-a zis că nu am dreptul, căci e proprietate privată, etc. Nu ne-am certat, dar avem opinii şi viziuni diferite, pentru mine e straniu că regulamentul intern al magazinului sau al altor instituții de prestare a serviciilor contrazic articolul 34 al Constituției RM. Vă rog mult să-mi spuneți cine are dreptate şi dacă nu, în ce condiții se permite. P.S În internet un jurist pe altul îl contrazice cu fel de fel de legi sau drepturi europene.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Cristian,

În apropierea și in interiorul anumitor unitati, inclusiv comerciale, atat timp cât intri pe spatiul lor inseamna ca esti de acord cu termenii si conditiile impuse de ei, respectiv fotografierea/filmarea interzisă.
Spatiul magazinului este proprietatea respectivei firme adică proprietate privată.
Daca patronul/administratorul nu permit să se filmeze, clientii au obligatia... mai detaliat sa respecte conditiile impuse in cadrul unitatii respective, este situatie similara muzeelor, unitatilor speciale=militare, aeroporturilor, etc.

Urmând acest fir logic se absoarbe idea că spațiul comercial este un spațiu public, totodată această restricție este întemeiată în baza mai multor argumente cum ar fi chestiuni de concurență, totodată se interzice pentru a nu aduce atingere vieții private prin înregistrarea de imagini/video într-un spațiu privat fara acordul proprietarului/posesorului legal. Pe lângă toate aceste circumstanțe restricțiile impuse de magazine sunt pentru a nu dăuna imaginii magazinului printr-o poză /video făcută de client.

24 martie 2019