Fintina

1 august 2019 24

Am procurat o casa la tara cu 17 ani in urma. Pe lotul acesta se afla o fantana, care este sapata de o persoana care deja nu mai este in viata. Acum cand am vrut sa punem pompa in fantana, o ruda a persoanei care a sapat aceasta fantana 25 ani in urma a spus ca e fantana ei si ca nu putem instala nicio pompa, ca ne va actiona in judecata. Intrebare este: avem voie sa punem pompa sau nu? Toti venicii din prejur au fantanele lor, accesul la apa nimeni nu-l inchide. Cu primaria nu e posibil de inteles, pentru ca doamna in cauza e ruda primarului care la fel zice ca nu avem voie sa instalam pompa. Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
dacă fîntîna face parte din lotul de pămînt(bunul imobil)/terenul procurat, și nu este una de acces public, sunteți în drept de a întreprinde oriceacțiune o considerați necesară.

6 august 2019