Firma de colectare a datoriilor

18 iunie 2018 166

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum trebuie sa procedez mai departe in cazul cand am avut luat un credit in suma de 6.000 lei de la o banca, pe parcus a intervenit o problema financiara in familie si nu am putut restitui aceasta suma. Cand m-am angajat din nou la serviciu, de pe cardul de salariu timp de 2 luni mi-au fost retinute de 2 ori salariul, fiind si cardul blocat de catre banca. Acum primesc mesaj de la firma de colectare a datoriilor cum ca am datorie la banca 7.000 lei. Cum sa procedez: reiese ca in afara de banca, mai trebuie sa dau bani si la colectorii acestea? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Colectorii de datorii sunt defapt persoanele care ajută creditorii printr-o anumită asistență de a obține de la debitori sumele restante ci nici de cum nu-i pot obliga la plata sumelor de bani dvs având tot drept de a refuză categoric orice raport cu aceștia. Totodată aceștia nu pot... mai detaliat să vă rețină careva sumele din contul bancar sau să vă înghețe contul aceste acțiuni fiind posibile doar de executorul judecatoresc când există o hotărâre judecătorească care va obligă la plata datoriilor. La fel banca poate bloca cardul doar la solicitarea executorilor judecătorești ceea ce reiese că există un titlu executoriu pe numele dvs în calitate de debitor unde executorul execută acest dosar și va reține sumele de bani necesare, totodată din contul dvs bancar poate fi reținută doar valoarea sumei restante și nicidecum întreaga suprafață a care se afla pe cont.

Astfel dvs nu trebuie să achitați nici o sumă de bani colectorilor ci doar suma datorata băncii plus dobânzile de întîrziere.

19 iunie 2018