Firma de incasare a datoriilor a blocat cardul social pe care primesc indemnizatia pentru copil

14 iunie 2018 312

Buna ziua. Am asa intrebare: are dreptul compania de incasare a datoriilor sa blocheze cardul social pe care eu primesc indemnizatia pentru copil, daca acesta este unicul meu venit?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Maria,

Compania de încasare a datoriilor nu paote din oficiu să recurgă la proprirea contului bancar, ci numai atunci când este sesizată de un executor judecătoresc.

Banca/compania de încasare a datoriilor în cazul dvs nu poate bloca accesul la sumele de bani din cardul dvs social fiind vorba de îndemnizațiile... mai detaliat pentru copil totodată când sumele sunt pensii sau venituri destinate asigurarii mijloacelor de existenta.

Articolul 110 Din Codul de Executare statutează veniturile care nu pot fi urmărite
Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative

La fel este bine să rețineți că din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu,  nu mai mult de 20%.

Solicitați de la companie actul în temeiul căruia va fost proprit cardul social și contestați în modul stabilit de lege.

14 iunie 2018
  • Jurisconsult

D-na Maria, nu banca trebue să se adreseze în instanţă , să dobîndească o hotărîre de incasarwe, s-o remită la un executor .

15 iunie 2018