Firma nu activează, bani nu sunt, administrația ne impune să scriem cerere de eliberare

10 aprilie 2020 189

Nu mi-am luat concediu timp de 5 ani cat am activat in companie. Administrația ne-a spus ca firma nu activează, bani nu sunt, respectiv să scriem cerere de eliberare începând cu 1 martie. Concediul se achita pe toți anii sau doar pe ultimul an? În această situație, angajatorul trebuie sa achite ceva salariaților?

Jurist comments 2

Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

Buna seara.
1 - Dispuneti de dreptul de a beneficia de concediul anual nefolosit.
2 - Intreprinderea nu este in drept sa oblige salariatul sa depuna cererea de demisie. In cazul dat ureaza a fi sau instituit somaj tehnic, sau stationarea intreprinderii, sau suspendarea contractelor individuale de munca sau reducerea statelor de... mai detaliat personal. In cazul Dstra cel mai favorabil e suspendarea CIM sau Reducerea statelor de personal. In rest nu semnati nimic

10 aprilie 2020
Ilie Nevmer
  • Jurisconsult

totodata, astazi e data de 10 aprilie, nu au temei si e incalcare grava pentru depunerea cererilor cu data din urma (1 martie)

10 aprilie 2020