Firma s-a închis

2 august 2018 22

Buna ziua. La moment mă aflu in concediu de îngrijire a copilului din 2016, trebuie sa revin in ianuarie, 2018. Problema este că firma s-a închis (așa mi-au spus colegii de lucru pe care i-au angajat pe a 2 firma, pentru că erau deschise 2 firme in același oficiu, directorii fiind aceiași pe ambele). Când am să revin la lucru (adică în oficiul dat) cum sa procedez? Știu că ei trebuie să îmi achite minim 3 salarii + încă ceva, e adevărat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Cristina, daca angajatorul Dvs se afla in procedura de lichidare, beneficiati de garantiile prevazute la art. 88 si 186 din Codul muncii http://lex.justice.md/md/326757/

Transferul la alt angajator (firma) se va efectua doar cu acordul Dvs si conform procedurii reglementate de art. 88 prim din Codul muncii.

6 august 2018