Fiul a acumulat datorii si a plecat peste hotare, iar judecata a pus sechestru pe apartamentul nostru unde el este coproprietar

14 decembrie 2021 185

Buna ziua. Familia noastra detine un apartament. La privatizare au participat toti membrii familiei - eu, sotul si 2 feciori, pe atunci minori. Unul din feciori, acum in varsta de 35 ani, joaca carti si ia credite de multi ani pentru a achita datoriile la jocurile de carti. Pana acum i-am achitat noi creditele, cat am putut - eu cu sotul si celalalt fiu. Acum fiul datornic este plecat din tara, iar judecata a pus sechestru pe apartament. Cum pot sa-i retrag cota lui parte din apartament ca sa nu suferim noi, ceilalti coproprietari?

Jurist comments 2

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Trebuie de determinat cotele-părți ideale din bunul imobil, ca ulterior să fie înstrăinată cota acestuia de către executorul judecătoresc în scopul stingerii datoriilor.
Pentru mai multe informații apelați-mă, la e-mail-ul indicat în profil sau la nr. de telefon.

15 decembrie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Lidia, eu vă propun să faceți cunoștință cu Lega 75, unde o să fie clar și răspuns la întrebarea DVS.

16 decembrie 2021