Fiul a decedat peste hotarele RM, nu am nici un document, ce pot să fac?

10 iunie 2017 15

A trecut un an de zile, soția refuza de a transmite un document. S-au căsătorit pe teritoriul Irlandei, in Donegal.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Este o situatie complicata, si ati oferit prea putine detalii pentru a Va putea ajuta cu un raspuns adecvat. S-ar putea sa Va fie de folos Ministerul A|facerilor Exerne, inclusiv consulatul sau reprezentanta R. Moldova in statul respectiv. Daca aveti statut de mostenitor, s-ar putea sa existe o iesire din... mai detaliat situatie, prin a solicita organului de stare civila din Irlanda a unui duplicat de pe certificatul de deces. Un astfel de Certifivcat, ar putea fi recunoscut pe teritoriul R. Moldova daca ar fi apostilat ori supralegalizat la Ambasada R. Moldova in satul respectiv.

11 iunie 2017