Fiul meu poate pretinde la acest apartament?

14 august 2017 22

Buna. Sunt divortata de 2 ani, am un copil de 8 ani. La o luna dupa divort, fostul sot ne-a scos pe mine si pe copil de la evidenta ilegal, adica fara stirea mea, din apartamentul care ii apartinea lui, adica a fost procurat pina la casatorie, dar in care am investit si locuit in el impreuna 7 ani. De atunci suntem nevoiti sa stam la chirie. As vrea sa stiu daca pot pretinde acum ceva de la el de pe acel apartament? Ms.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cu siguranță puteți pretinde la despăgubirile materiale investite în imobil timp de 7 ani dacă demonstrați prin probe concrete acest fapt. Astfel, dvs aveți un drept de creanța pentru cheltuielile facute cu imbunatatirile.

Dvs puteți obliga pe fostul soț la plata pensiei alimentare, iar fiul dvs nu poate pretinde cumva... mai detaliat la acest apartament decât în cazul moștenirii....

15 august 2017