Foie be boala

6 iunie 2019 43

Buna. Am o intrebare. Lucrez la o intreprindere (nu de stat). M-am imbolnavit, la spital mi-au dat foaie de boala pe 5 zile. La lucru ni se plateste 15 lei pe zi pentru prezenta + leafa, ies 300 lei lunar pentru prezenta. In caz daca sunt bolnav sau internat in spital, avand foaie be boala oficial, intreprinderea nu achita acesti 300 lei. Mi se pare straniu si nu prea corect. Lipsa este motivata si lipsa nu e din cont propriu. Mersi de raspuns.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Angajatorul trebuie sa va achite indemnizatie de comcediu de boala, conform legii. Ea se calculeaza ca proportie din salariul Dvs.
Faptul ca nu se achita acel supliment pentru prezenta - consider intemeiat si legal.

18 august 2019