Folosirea apei dintr-un iaz arendat în scop agricol

30 martie 2020 112

Salut. Am investit mulți bani în niște semințe și vreau să le plantez pe un teren agricol care se află practic pe malul unui iaz. Anul acesta primarul a dat iazul în arenda unui alt arendaș și acesta îmi interzice să folosesc apa din iaz pentru irigarea pământului. Sunt foarte afectat de asta. Am nevoie să utilizez apă din acest iaz, fără de asta roada mea nu va mai fi precum am preconizat și am să dau faliment. Unde pot să mă adresez? Are dreptul primarul să-mi interzică asta?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Folosirea apei în scopul indicat de dvs reprezintă obținerea dreptului de folosință specială a apei și anume autorizația de gospodărie a apelor care se obține de la autoritatea locală.

Totuși atîta timp cind iazul se află în folosința unui beneficiar în baza unui contract de locațiune dvs nu puteți obliga... mai detaliat pe acesta să confere un astfel de drept.

Singura soluție rămîne să negociați acest moment cu arendașul și totodată să obțineți autorizația de folosință specială a apei pentru irigare.

30 martie 2020
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Solicitați (chiar în scris dacă este cazul) să vi se explice în baza cărui act normativ vi se interzice folosirea lacului.

Există o hotărîre de guvern (aș putea să o cat dacă veți avea nevoie) unde este indicat expres că apele din lacul de acumulare pot fi folosite pentru folosul... mai detaliat comunității, agricultură, irigare etc.

30 martie 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dn. Alexandru , situația e foarte simplă, iazul se află în folosința unei persoane care poate invoca aceleași drepturi și obligații asemenea unui proprietar .... Dacă se află în folosința autorității publice locale în continuare atunci cred că într-adevăr urma de efectuat pasul indicat de dvs..

30 martie 2020

Stimați avocați, vă mulțumesc pentru timpul acordat. Ideea este că arendașul anterior era un om de treabă, și nu aveam probleme. Acest iaz este în general format de toți sătenii încă pe timpul URSS-ului, iar primăria profită de el și îl dă prin arendă. Totuși sătenii mai aveau un folos... mai detaliat din el prin faptul că mai luam niște apă pentru irigare și cirezile de vaci putea să bea apă când erau la păscut. Acum noul arendaș stă foarte bine cu primarul și a interzis categoric la toți să folosească apa în agricultură și a spus că nici la vaci nu le va permite să bea apă. Deci interesul general este încălcat în mod grosolan. Negocierea cu primaraul sau cu arendașul practic este inutilă, ei deja au bătut palma și probabil de asta se arătau așa siguri pe ei, că lege e de partea lor.

30 martie 2020