Folosirea samovolnica a terenului

31 ianuarie 2018 52

Vreau sa ma ajutati sa inteleg cum sa procedez. Este vorba de un teren de pamint care a apartinut bunelului meu, pina recent mi l-a donat mie, nepoatei. Din anul 2002, un domn detinator de Gospodarie Taraneasca a folosit ilegal, adica samovolnic pamintul bunelului, promitindu-i ca ii va da in alta parte, fapt ce nu s-a intimplat. La rugamintea bunelului sa elibereze pamintul a refuzat sa-l asculte, si nici nu l-a remunerat din venitul pe care l-a avut din pamintul bunelului. Careva contracte de vinzare sau arenda nu au fost incheiate intre bunel si cetateanul respectiv. Spuneti-mi, va rog, conform legii are dreptul sa ceara despagubirile pe anii din urma, adica din 2002 si pina in prezent?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Erau posibile cîteva acțiuni de efectuat dar faza este că termenul general în interiorul căruia persoana poate să-și apere pe calea intentării unei acțiuni în judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
Acest termen începe să curgă de la data când persoana a aflat sau trebuia să afle despre încălcarea dreptului,... mai detaliat astfel, în cazul dvs au trecut mai mult de 3 ani pentru a putea pretinde la o acțiune în judecată pentru a cere despăgubiri.

Dacă în prezent GO continuie să exploateze samavolnic terenul sesizați organul de poliție, pentru această faptă fiind prevăzuta o pedeapsă contravențională cât și penală în dependență de circumstanțe.

1 februarie 2018