Fondare firma

3 iulie 2020 370

Buna ziua! Doresc sa aduc haine de peste hotare si sa le vand in Republica Moldova, poate printr-un Internet-magazin. Imi puteti spune de ce acte am nevoie pentru a le putea importa si vinde? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alexandru!

Întâi de toate vă recomandăm să fondați o societate comercială de tip „societate cu răspundere limitată”.

După ce înregistrați socitatea și dispuneți de un spațiu de depozitate a mărfii, fie creați pagina web propie, fie coordonați și negociați cu platformele existente să puteți comercializa marfa on-line pe platformele acestora.

Pentru propriul... mai detaliat site aveți necesitate să creați un șit de polici de prelucrare a datelor cu caracter personal, a termenilor și condițiilor de vânzare a produselor on-line.

Nu uitați că trebuie să vă înregistrați ca operator de date cu caracter personal și să notificați toate sistemele de prelucrare a datelor cu caracter personal (ex.: sistemul de evidență contabilă, sistemul de evidență resurse umane, sistemul de evidență a consumatorilor, da datelor preluate de la aceștia în regim on-line).

La fel, aveți necesitate de un contract de vânzare cumpărare internațională de mărfuri. În contract trebuie să convenițoi asupra tuturor condițiilor de vânzare și livrare a mărfii de la depozitul vânzătorului până la depozitul cumpărătorului.

Vedeți cine este responsabil de transportarea mărfii, brokerul vamal ales, etc.

Vedeți legea privind comerțul electronic accesând link-ul de mai jos:
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=99326&lang=ro

Succes.

3 iulie 2020