Fondarea firmei și creditare

15 iunie 2021 42

Bună ziua. Dorim sa deschidem o firma (spălătorie auto). In cazul când facem toate documentele, dar mai avem nevoie de investiții (în jur de 50.000 Euro) pentru amenajare, echipamente etc., bancile ar putea sa ne ofere aceasta sumă pe firma,ca persoana juridică?

Jurist comments 2

Serghei Goriță
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Daniela.
Sfatul meu este ca să vă adresați la mai multe bănci și șă întrebați direct de la ei ofertele pentru persoanele juridice noi create. Așa veți avea o lista de oferte a tuturor băncilor, apoi vă alegeți una care este mai avantajoasă.

16 iunie 2021
  • Jurisconsult

Buna ziua Daniela,

Probabilitatea este mica ca bancile vor oferi asa credit, or, pentru a oferi un credit banca are nevoie sa se asigura ca PJ are deja careva venituri, rulaje, contracte cu agenti economici etc.

Vă recomand sa va adresati la ODIMM pentru un suport, ei au programe de incurajare... mai detaliat pentru startup-uri in afacer in RM.

O zi buna!

18 iunie 2021