Fondator al SRL

15 august 2023 3

Bună ziua. Sunt fondator al unei întreprinderi (SRL), dar de foarte mulți ani nu am primit niciun aviz, nicio informație despre activitatea acesteia, despre profit, nu am primit niciun leu de la ei, deși compania este activă și inregistrează profituri. Ce trebuie/pot să fac în acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Vă adresați cu o cerere scrisă către administratorul SRL privind furnizarea informației.

Articolul 44 din Legea SRL: Dreptul asociatului la informare, la control şi examinare
(1) Administratorul este obligat să prezinte neîntîrziat, la cererea oricărui asociat, informaţii privind activitatea societăţii şi să îi pună la dispoziţie registrele contabile şi alte documente... mai detaliat ale societăţii.

16 august 2023