Fondator si administrator

13 septembrie 2018 257

Poate fondatorul sa-l conciedeze pe administrator ?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
conform legii privind Societățile cu răspundere limitată,
art. 49 alin. (2) Dacă actul de constituire nu prevede altfel, de competenţa adunării generale a asociaţilor ţin:
a) desemnarea şi eliberarea înainte de termen a administratorului;

așadar, urmează a identifica cîti fondatori sunt, atunci va fi... mai detaliat clar.
un fondator, atunci e nevoie de decizia unuia, mai mulți, e nevoie de adunare conform legii

13 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Edgar,
De asemenea, trebuie să știți și de următoarele prevederi legale ale Codului muncii referitor la desfacerea contractului încheiat cu administratorul societății:
http://lex.justice.md/md/326757/
Articolul 263. Temeiuri suplimentare pentru încetarea contractului individual de muncă încheiat cu conducătorul unităţii
În afară de cazurile de încetare a contractului individual de muncă în... mai detaliat temeiurile prevăzute de prezentul cod şi de alte acte normative, contractul individual de muncă încheiat cu conducătorul unităţii poate înceta în caz de:
a) eliberare din serviciu a conducătorului unităţii debitor în conformitate cu legislaţia cu privire la insolvabilitate;
b) emitere de către organul abilitat sau proprietarul unităţii a ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) întemeiat juridic de încetare a contractului individual de muncă înainte de termen; precum şi
c) în alte cazuri prevăzute de contractul individual de muncă.

Articolul 264. Compensaţia în legătură cu încetarea contractului individual de muncă încheiat cu conducătorul unităţii
În caz de încetare a contractului individual de muncă încheiat cu conducătorul unităţii în baza ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) organului abilitat sau al proprietarului unităţii (art.263 lit.b)), în lipsa unor acţiuni sau inacţiuni culpabile, conducătorul este preavizat în scris cu o lună înainte şi i se plăteşte o compensaţie pentru încetarea contractului individual de muncă înainte de termen, în mărime de cel puţin 3 salarii medii lunare. Mărimea concretă a compensaţiei se stabileşte în contractul individual de muncă.

13 septembrie 2018