Fondator SRL

28 aprilie 2018 327

Buna! Trei fosti prieteni au infiintat un SRL (toti trei fondatori), unul din ei Administrator, al doile Contabil-sef, al treilea (eu) fondator 35% primit donatie, contractul de donatie fiind la administrator cu restul actelor. Banii au fost investiti pana la crearea SRL-ului de toti trei in mod egal, fara acte, facturi etc. Spuneti-mi, va rog, cum pot sa-mi recuperez banii ce au fost investiti de mine (1/3) si eu ca fondator ce drepturi am, fiindca imi este interzis accesul chiar si la sediu (e posibil sa fiu exclus din SRL fara a sti eu?). Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Legea privind societățile cu Răspundere Limitată
http://lex.justice.md/md/324892/

Excluderea din asociați se face pe cale judecătorească, ceea ce presupune existenta unui litigiu în instanța de judecată.
Copia contractului de donație o puteți obține de la notarul unde ați încheiat contractul de donație.

Sunteți în drept să solicitați copia actelor contabile, a dărilor de seamă,... mai detaliat declarațiilor, etc
În caz ca nu se dorește soluția este divizarea societății sau cei doi sa cumpere cota dvs de participație la capitalul statutar.

29 aprilie 2018