Formarea asociatiei in bloc nou

6 aprilie 2020 122

Buna! Compania de constructie nu a terminat toate lucrarile in blocul nou, dat in exploatare juridic, unde am procurat un apartament. Reprezentantii acesteia au pus lacat la poarta, au incuiat usa la scara si ne ameninta ca pana nu formam asociatie, nu ne permit accesul in apartamente.
Daca formam asociatie, imediat dupa asta suntem obligati sa luam blocul nefinalizat la balanta ACC?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Maxim,

Nu are nimic dreptul Dvs de proprietate asupra apartamentului cu ACC. Acțiunile companiei sunt o îngrădire a dreptului Dvs de a dispune de apartament. Plus la asta, darea în exploatare nu poate fi făcută dacă construcția nu este finisată.

Recepția constituie este o componentă a sistemului calității în construcții... mai detaliat și este actul prin care comisia de recepție declară că acceptă și preia lucrarea definitivă de construcție și instalațiile aferente acesteia, cu sau fără rezerve și aceastea pot fi date în exploatare. Prin actul de recepție se certifică faptul că executantul și-a îndeplinit obligațiile în conformitate cu prevederile contractului și ale documentații de execuție, asumîndu-și totodată răspunderea prevăzută de lege pentru lucrările executate.

Sunt multe semne de întrebare care urmează a fi clarificate și asta nu ține nicidecum de formarea ACC.

7 aprilie 2020