Formarea unui bun imobil

26 iulie 2016 48

Salut. Vreau sa va intreb: la formarea unui bun imobil (teren), care are hotar cu terenul meu si chiar imi servea ca acces la drum, o primarie din sat a luat decizia de a forma un bun si pe urma l-a vindut la o persoana fara instiintarea mea nici la formare si nici la vinzare. Conform legii 354 ce articole au fost incalcate? Terenul meu e cu drept de constructii si terenul format are status de neproductiv. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
din cele relatate de Dvs , personal, nu vad careva incalcare a normelor legale la formarea si ulterior vinzarea bunului respectiv.
Faptul ca are hotar cu terenul Dvs nu impune conditia ca sa vi se solicite acordul pentru formarea acelui bun, si cu atit mai mult pentru vinzarea lui.
Referitor la faptul... mai detaliat ca prin formarea bunului vi s-au creat impedimente de acces la terenul Dvs, aveti dreptul sa solicitati instituirea unei servituti gratuite de trecere, prin ce o sa va asigurati accesul la teren.
Desigur, circumstantele cauzei pot fi mult mai complexe, astfel incit si solutia poate fi una cu totul diferita. De exemplu, motivul de a anula decizia de formare poate avea la baza incalcarea unor proceduri nemijlocit de catre primarie. Adica alte motive decit lipsa acordului Dvs.
Asada, Este necesara expertiza juridica a documentelor pe care le detineti.

26 iulie 2016