Formula de calcul a indemnizatiei unice la nasterea copilului pentru persoana angajata

13 august 2020 296

Cum se calculeaza indemnizatia unica la nasterea copilului pentru persoane asigurate?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu există o formulă, anual este stabilită o sumă fixă pentru indemnizația unică la naștere astfel copiii născuţi începând cu 1 ianuarie 2020, mamele beneficiază de indemnizaţie unică la naşterea copilului în cuantum de:

- 8299 lei pentru fiecare copil, născut viu.

... mai detaliat Acte necesare în cazul depunerii cererii la casa teritorială:

a) actul de identitate al mamei sau al reprezentantului legal al copilului, după caz (în original şi în copie);

b) certificatul de naştere al copilului, după caz certificatul de naştere al copilului premergător (în original şi în copie);

13 august 2020