Forta Majora in contract

23 martie 2020 86

Buna ziua. Am un contract semnat cu o firma care imi ofera servicii de consultanta. In contract este un paragraf numit Forta Majora unde este indicat ca partile contractante nu raspund de neexecutarea obligatiilor in conditiile definite in art. 606 al Codului Civil al RM. Spuneti-mi, va rog, e adevarat ca firma are dreptul sa nu mai ofere serviciile chiar daca eu am achitat deja toti banii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În situație respectivă urmează de verificat dacă există legătură de cauzalitate între evenimentul ce este considerat forța majoră și faptul neexecutării contractului/obligației de consultată juridică.

De aceea dacă firma nu este împiedicată de forța majoră să ofere consultanța juridică ea nu poate purcede la neexecutare a obligației mai mult ca... mai detaliat atît părțile pot negocia și ajusta contractul, iar firma de consultață poate oferi serviciile și în alte condițiii decât cele de birou.

Prin urmare, dacă nu ajungeți la o înțelegere pe cale amiabilă puteți să vă adresați în instanța de judecată cu o acțiune privind executarea silită a obligației.

24 martie 2020