Fosta soție are viză de reședință în casa părinților mei decedați

24 aprilie 2019 142

Eu am divorțat de soție. Ea are viză de reședință în casa părinților mei, care sunt decedați. Pot eu să-i retrag viza de reședință? Are ea vreun drept asupra acestei case?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Petrea

Faptul că o persoană persoana fizica își are înregistrat domiciliul permanent sau temporar la o anumita adresă nu îi oferă acesteia careva drepturi asupra bunului imobil unde îi este înregistrat domiciliul.
Astfel, persoana nu poate pretinde asupra bunului imobil.
Radierea domiciliului persoanei de la o adresă se efectuează de către Agenția... mai detaliat Servicii Publice la cererea proprietății bunului imobil.
Dacă părinții Dvs au decedat, mai întâi trebuie sa întrați indrepturi după care solicitați radierea domiciliului persoanei respective de la adresa în cauză.
Acordul și/sau prezența persoanei respective nu este necesară.

24 aprilie 2019
Valentin Ciuric
  • Avocat
17 iulie 2020