Fosta sotie ma impiedica sa ma vad cu copilul

10 iulie 2023 3

Buna ziua! Fosta mea sotie ma impiedica in diferite moduri sa ma vad cu copilul: ba nu ridica receptorul ca sa nu vorbesc cu copilul, ba e ocupata, ba face in asa fel ca sa nu stiu nimic unde e copilul etc. In acelasi timp, i-a facut copilului pasaport fara a cere acordul meu. Unde trebuie sa ma adresez in acest caz: la politie sau in judecata, ca fosta sotie sa indeplineasca hotararea instantei de judecata, care spune ca am dreptul sa vad liber copilul? Sunt eu obligat sa scriu sotiei recipisa atunci cand doresc sa iau copilul cu mine la parintii mei? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna seara. Urmează să vă adresați la organul de tutelă, care va emite decizia privind graficul de întrevederi cu copilul

10 iulie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, potrivit art. 64 alin. (1) din Codul Familiei, părintele care locuiește împreună cu copilul nu are dreptul să împiedice contactul dintre copil și celălalt părinte care locuiește separat, cu excepția cazurilor când comportamentul acestuia din urmă este în detrimentul intereselor copilului sau prezintă pericol pentru starea lui fizică... mai detaliat și psihică.
Totodată potrivit aliniatului (2) al art. 64 din Codul Familiei, părinții au dreptul să încheie un acord privind exercitarea drepturilor părintești de către părintele care locuiește separat de copil. Litigiile apărute se soluționează de către autoritatea tutelară teritorială, care stabilește un program de întrevederi, iar decizia acesteia poate fi atacată în instanța judecătorească, care va emite hotărârea respectivă. Părinții pot, din inițiativă proprie sau la recomandarea autorității tutelare teritoriale, să se adreseze unui mediator pentru soluționarea litigiului.
Prin urmare, în cazul în care de comun acord nu puteți încheia un acord privind exercitarea drepturilor părintești, a dresați-vă cu o plângere autorității tutelare teritoriale și solicitați ca să vi se stabilească un program de întrevedere.
Potrivit legii Dvs aveți la îndemână și următoarele opțiuni:
1. Să întocmiți o cerere de chemare în judecată și să solicitați în temeiul art. 64 alin. (3) din Codul Familiei transmiterea copilului către Dvs, la luarea deciziei instanța de judecată va ține cont de interesele și opinia copilului;
2. De a scrie o plângere în adresa Inspectoratului de Poliție din localitate în temeiul art. 64 alin. (1) Cod Contravențional care prevede fapta contravențională privind împiedicarea neîntemeiată a unuia dintre părinți (a ambilor părinți) să ia parte la educarea copilului.
În cazul în care veți avea nevoie de asistență juridică, puteți să mă contactați, succes !

11 iulie 2023