Fosta sotie nu-i permite fratelui meu sa-si vada copiii

9 octombrie 2020 222

Buna ziua! Fratele meu este divortat de 2 ani deja. Pensia alimentara o plateste regulat, de multe ori o plateste in avans. Pe 1 septembrie a achitat pe trei luni inainte, iar acum in octombrie fosta sotie iar ii cere bani si nu-i permite sa vada copiii. Ce poate sa faca?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Adresarea la Direcția pentru protecția copilului pentru a fi intocmit un grafic, daca sotia nu se conformează, actiune in instanță pentru a obliga in acest sens, astfel poate fi obligată.
Indiferent de existența divorțul, părinți păstrează același drepturi si obligații față de copii.

11 octombrie 2020