Fosta sotie vrea sa ceara prin judecata marirea pensiei alimentare

27 august 2019 91

Buna! Sunt divortat de prima sotie, cu care avem un copil comun. Pensia alimentara a fost stabilita in marime de 800 lei. Acum ea doreste sa ma dea in judecata ca sa mareasca pensia. Are asa drept si ce sa fac eu in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ion.

Un astfel de drept este prevăzut la articolul 110 din Codul familiei (modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească), care prevede că, în cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luând în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor,... mai detaliat este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere.

Rămâne la latitudinea instanței dacă va mări sau nu cuantumul pensiei, ținând cont de toate circumstanțele cauzei.

O zi bună.

3 septembrie 2019