Fostul sot a facut transferuri pe numele meu

23 august 2017 60

Buna ziua. Am divortat, iar fostul sot muncea peste hotare. Timp de un an jumate a facut transferuri pe numele meu si a strins toate foile, iar acum cere banii inapoi. Eu nu am de unde sa-i dau, deoarece am anulat contul bancar in 2016. El a spus ca ma va da in judecata, ca suma e mare si are ca dovada foile cu transfer pe numele meu, iar eu nu am banii. Nu am de unde sa-i dau. Ce se poate intimpla, ca nu am de unde sa-i dau.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Dacă soțul depune cerere de chemare în judecată de încasare forțată a sumei bănești, înaintați acțiune reconvențională în temeiul prevederilor art. 172 și 173 din Codul de Procedură Civilă al Republicii Moldova ,anexând și copia de pe certificatul de divorț al d-voastră.

Mai mult decât atât, cu... mai detaliat siguranță semnătura d-voastră de pe ordinele de transfer lipsește, ceea ce explică inexistența consimțământului d-voastră la încheierea actelor juridice, consimțământul fiind condiție de valabilitate a actului juridic, în baza prevederilor art. 199 din Codul Civil al Republicii Moldova.

Și tot asta în contextul în care sunteți divorțați și nicidecum nu se prezumă nici un fel de acord tacit al d-voastră.

Succese!

24 august 2017