Fostul sot a incetat plata alimentelor pentru copil.

6 martie 2017 111

In noiembrie 2016 a fost ultima judecata, care ne-a divorțat si copilul minor a rămas la mine, pensia alimentara ia stabilit sa imi plateasca din luna iulie 2016. Pina în prezent am primit doar plata penru 2 luni si nu vrea mai mult sa-mi dea bani. Ce as putea face in cazul dat? Pot sa dau in judecata ca sa il lipsesc de drepturi părintești?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Elena.

Într-adevăr, eschivarea de la plata pensiei de întreținere (alimentară) de către unul dintre părinți (la întreținerea căruia nu se află copilul) reprezintă temei de decădere a acestuia din drepturile părintești [art. 67, lit. a) din Codul Familiei].

Dacă nu este posibilă rezolvarea pe cale amiabilă, atunci puteți să depuneți o... mai detaliat cerere la instanța de judecată, prin care să solicitați decăderea tatălui din drepturile părintești, din motiv că se eschivează de la plata pensiei de întreținere.

O zi bună.

6 martie 2017
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Va puteti adresa unui executor judecatoresc, pentru ca acesta sa se preocupe de urmarirea silita a bunurilor/veniturilor fostului dvs sot.

6 martie 2017