Fostul sot este de acord ca actualul sot sa adopte copilul nostru

11 octombrie 2019 19

Eu sunt divorțată de cativa ani, avem un copil comun de 11 ani cu fostul sot. Eu cu actualul sot suntem plecați in Anglia la munca și dorim sa luam și băiețelul cu noi. Am vorbit cu fostul sot sa dea acordul ca actualul sot sa înfieze băiatul, ca sa putem sa îl aducem in Anglia. El este de acord. De unde trebuie sa începem aceasta procedura, spuneți-mi, va rog!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Nu este necesară adopția copilului Dvs de către actualul soț pentru a lua copilul să domicilieze permanent cu Dvs. în Marea Britanie.
Este suficient ca tatăl copilului să elibereze o declarație legalizată notarial.

15 octombrie 2019