Fostul sot nu vrea sa dea acordul pentru a ma stabili cu copilul in Italia

17 februarie 2018 36

Buna ziua. Sunt divortata de sotul meu de 6 ani, fiul nostru are 11 ani. Acum eu lucrez in Italia si ma stabilesc cu traiul acolo. Fostul sot nu vrea sa-mi dea acordul. Imi zice ca daca plec in Italia o sa imi ia copilul in lipsa mea cu politia si prin judecata. Tutela am facut sorei mele mai mare si are grija. Zice ca eu trebuie sa stau linga copil. Poate el sa imi ia copilul? Si la ce virsta copilul decide singur cu cine vrea sa ramina? Am hotarirea judecatii si copilul creste cu mine, adica mama.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Alina,
În acest caz ar trebui să îi expediați o cerere prealabila soțului și să îi cereți sa va elibereze o declarație notarială prin care-și exprimă acordul la stabilirea domiciliului permanent al copilului peste hotare cu mama, în cerere sa indicați concret țara pentru care cereți sa vi se... mai detaliat elibereze declarația notarială. În cazul în care refuză să elibereze declarația notarială vă adresați în instanța de judecată și solicitați înlocuirea acordului acestuia.
Daca tatăl este obligat să achite pensie de întreținere și nu o achită mai multe de 6 luni puteți să cereți decăderea fostului soț din drepturile părintești, astfel nu o sa mai aveți necesitate de acordul acestuia.

18 februarie 2018